Sağlıklı Uyumanın Önemi

1 yıl önce - Admin tarafından Ekledi - 146 Kez Okundu

chat

Sağlıklı bir yaşam için uyku düzenine mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bedensel işlevlerimizin düzgün çalışması açısından uyku çok önemlidir. Uykuyu kaçıran bir çok etken bulunmaktadır. Bunların bazılarını şöyle sıralayabilir;Aşırı stress, açlık, tokluk, ışık, yüksek ses, sigara, çay, kahve ve buna benzer bir çok etken uykumuzu kaçırabilir. Gecelerimiz sürekli düzensiz yatakta dönüp dolaşmakla geçer.

Düzenli Uyumak Önemli!

Düzenli uyumanız için sizlere alternatif çözümler üretebiliriz. Öncelikle bitki çayları insanı rahatlatmakla bilinmektedir. Buna istinaden bitki çayını sürekli içerek stressten arınıp düzenli uyumanız mümkündür. Bol bol kitap okumak zihninizi günlük olağan stressten bir nebze uzaklaştırmak demektir. Buda çözüm olarak kullanılabilir.

Uyurken Telefonu Azaltın

Bilgisayar, cep telefonları ve buna benzer teknolojik aletlerden uzak durunuz. Bunların yaydığı ışıklar uykunuzu kaçırabilir. Odanızın içerisindeki tüm ışıkların kapalı olmasına dikkat edin. Çünkü alarm, saat, radyo veya benzeri aletlerin yaydığı ışıklar dikkatinizi dağıtabilir ve uyumanıza engel olur.

Yemeğinizi mutlaka erken yemelisiniz. Çünkü yatağa girdiğiniz zaman midenizin hazmetmediği yemek sizi rahatsız edebilir. Buda bir nevi uykunuzun kaçmanıza ve rahatsızlanmanıza sebep olur. Akşam saatlerinde özellikle hafif yemek menülerini tercih etmelisiniz. Uyuduğunuz odada ısı düzenini kontrol altında tutmalısınız. İnsanların sağlıklı bir uyku uyuyabilmesi için yaş ve beden durumuna göre saat kriterleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Hangi Saatlerde Uyumalıyız?

Normal şartlarda minimum 5 saat uyku uyumak gerekmektedir. Ancak standart sağlıklı bir uyku için 6-8 saatlik bir uyku insan bedeni sağlığı için oldukça önemlidir. Uykunun en sağlıklı saat aralıkları gündüz 13:00-15:00 arası, gece ise 10:30 ile 02:00 arasıdır. Belirli saatlerde kafein tüketmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle öğleden sonra kahve içmemeye özen gösteriniz. Doğal yiyecekler tüketmeniz bedensel sağlığınızı koruyacaktır. Buda sizin rahatça uyku uyumanıza sebep olacaktır.

Dini olarak Peygamber efendimiz ise, yatsı namazını kıldıktan hemen sonra uyurdu. Rivayetlere göre peygamber efendimiz saat 22:00 saatleri genellikle yatış saatleriydi. Ayrıca geceleri mutlaka namaza kalkarak teheccüd namazlarını aksatmadan kılardı.

Etiketler

Aşağıdaki konularada göz atabilirsiniz

Görüşlerinizi bize yazın

Aklınızdakiler ?

Kullandığınız takma rumuzu kayıt edip size ait olmasını istiyorsanız sohbete bağlandıktan sonra /ns register şifreniz e-mail adresinizi belirterek enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgiyi #help odasından alabilirsiniz.

Aksohbet.org web sitesi içeriğini ve sohbete bağlantı girişini kesinlikle ücretsiz hizmete sunmaktadır. Hiç bir şekilde para talep etmemektedir.

Sohbete bağlandıktan hemen sonra sağ kısımda bulunan rumuz listesi içerisindeki kişilerle fareyi üstüne getirip iki kez tıklamanız halinde açılan özel pencere aracılığı ile yazışmanız mümkündür.

Sohbet odalarımıza katılım sağlamanız için profil oluşturmanıza veya üyelik yapmanıza kesinlikle gerek yoktur. Sohbete direk giriş yapabilmektesiniz.

Sohbet sitemiz aracılığı ile bağlantı kurduğunuz süreç itibariyle bazı kuralları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kurallar sohbet kanalları içerisinde güvenli ve seviyeli ortamı korumak adına konulmuş kurallardır.

Herhangi bir kural ihlali durumunda yöneticiler veya korumalar tarafından sunucudan uzaklaştırılmış olabilirsiniz. Bu problemi gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaptığımız kontroller sonucunda bir problem söz konusu değilse eğer, sohbete girişiniz tekrar açılacaktır. Bununla birlikte eğer uzaklaştırılma sebebiniz haklı bir sebebe dayanıyorsa süresinin dolmasını beklemelisiniz.
Referans Bağlantılar: chat - sohbet - islami chat - Mobil sohbet sitesidir.