Kulak Mantarı

1 yıl önce - Admin tarafından Ekledi - 394 Kez Okundu

chat

Kulak mantarı nedir?

Kulak mantarı, dış kulak yolunun yüzeysel enfeksiyonudur. Daha komplike durumlarda derin enfeksiyona yol açabilmektedir. Toplumdaki insanların yaklaşık %10′unda ömürleri boyunca bir kere dış kulak yolundaki bu mantar enfeksiyonu gelişmektedir. Kadın ve erkekler arasında görülme sıklığı açısından bir fark görülmemiştir. Dış kulak yolu enfeksiyonun %10′nu mantar enfeksiyonları oluşturmaktadır. Dış kulak yolunun nemli olması bir risk faktörü olduğundan, özellikle tropikal iklimlerde daha sık görülen bir enfeksiyondur. Son yıllarda bağışıklık sistemi zayıflayan hastaların giderek artmasından dolayı, kulak mantarının görülme riski son zamanlarda daha da yükselmiştir.

Yüzücülerde daha sık görülen bir hastalık olduğu için bu hastalığa yüzücü kulağı da diyebiliyoruz. Yapılan çalışmalarda 30′lu yaşlarda görünme olasılığı daha yüksek bulunmuştur. Kulak mantarı tedavi edilebilen bir hastalık türüdür. Bazı formları havadan bulaşmakla beraber, insandan insana bulaşma diye bir şey söz konu değildir.

Kulak mantarının belirtileri nelerdir?

Kulak mantarının en sık görülen belirtisi kulakta kaşıntıdır. Bazen kulaktaki mantarın oluşturduğu akıntı yüzünden kulakta bir dolgunluk hissi ve işitme kaybı söz konusu olabilir. Eğer mantar derin dokulara ulaştıysa, deri altındaki kemik dokuya ulaştıysa, ağrıda görülebilir. Ağrının derecesi orta ya da şiddetli olabilir. Kulak çınlaması da kulak mantarında görülebilen belirtiler arasında yer almaktadır. Kulak mantarı olan hastalarda kulak çınlaması ve akıntı görülebilir. Kulak mantarının tipik akıntısı, beyazdan siyaha doğru değişen bir akıntı şeklinde kendini belli eder. Kulakta kepeklenme, çınlama, kaşıntı, akıntı veya ağrınız varsa bir kulak burun boğaz doktoruna veya dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Kulak mantarının tedavisi

Kulak mantarının teşhisi genellikle muayenede konulur. Fakat altın standartı, mantarlı bölgeden alınan materyali incelenmesidir. Kulak mantarı tedavisinde çoğu zaman damla ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer sorun hafif ya da orta şiddette bir problem ise, kulak burun boğaz doktoru bu bölgeyi temizledikten sonra tıbbi tedavi uygulamaktadır. Bu tıbbi tedavi damla şeklinde olabilir ya da daha ağır formlarda ise bazen ağız yoluyla ilaçlar önerilmektedir. Eğer kişinin durumu çok şiddetliyse damar yoluyla verilen ilaçlar olabilir.

Diyabetli hastalarda, kulak mantarı tedavisinde önemli bir basamak da hastalarının kan şekerinin kontrol altında tutulmasıdır. Kulak mantarı tedavisi mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanı kontrolünde takip edilmesi gereken bir tedavidir.

Aşağıdaki konularada göz atabilirsiniz

Görüşlerinizi bize yazın

Aklınızdakiler ?

Kullandığınız takma rumuzu kayıt edip size ait olmasını istiyorsanız sohbete bağlandıktan sonra /ns register şifreniz e-mail adresinizi belirterek enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgiyi #help odasından alabilirsiniz.

Aksohbet.org web sitesi içeriğini ve sohbete bağlantı girişini kesinlikle ücretsiz hizmete sunmaktadır. Hiç bir şekilde para talep etmemektedir.

Sohbete bağlandıktan hemen sonra sağ kısımda bulunan rumuz listesi içerisindeki kişilerle fareyi üstüne getirip iki kez tıklamanız halinde açılan özel pencere aracılığı ile yazışmanız mümkündür.

Sohbet odalarımıza katılım sağlamanız için profil oluşturmanıza veya üyelik yapmanıza kesinlikle gerek yoktur. Sohbete direk giriş yapabilmektesiniz.

Sohbet sitemiz aracılığı ile bağlantı kurduğunuz süreç itibariyle bazı kuralları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kurallar sohbet kanalları içerisinde güvenli ve seviyeli ortamı korumak adına konulmuş kurallardır.

Herhangi bir kural ihlali durumunda yöneticiler veya korumalar tarafından sunucudan uzaklaştırılmış olabilirsiniz. Bu problemi gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaptığımız kontroller sonucunda bir problem söz konusu değilse eğer, sohbete girişiniz tekrar açılacaktır. Bununla birlikte eğer uzaklaştırılma sebebiniz haklı bir sebebe dayanıyorsa süresinin dolmasını beklemelisiniz.
Referans Bağlantılar: chat - sohbet - islami chat - Sohbetci sitesidir.