Ramazan Ayı

1 yıl önce - Admin tarafından Ekledi - 329 Kez Okundu

chat

Ramazan Ayı Nedir?

Bu sene 2023 yılının 23 mart tarihinde Ramazan ayına giriş yapacağız. Bu ay tüm müslümanlar için çok kutsal bi değere sahip olan aydır. Bu ayı nasıl değerlendirmeliyiz neler yapmalıyız ufakta olsa bir iki satır yazmak istiyorum. Bildiğiniz gibi insan oğlunu en iyi terbiye eden şey açlıktır. Bunu sizlerde biliyorsunuz onun için bu ayda allah rızası için oruç tutulmalıdır bedeni terbiye etmek gerekir. Bu ay her akşam teravih namazları kılınır. bu namaz bu aya has bir namazdır. Normal şartlarda gece kalkıp yemek yemek insanoğlu için zor birşeydir ancak ramazan ayında oruç tutmaya niyetli ve inançlı insanlar  çok fazla zorlanmadan geceleri kalkıp sahur yemeği yiyorlar.

Bu arada sahur yemeği demişken geceleri çok fazla yağlı yemekler yemeyin hafif  ve doyurucu şeyler yemeye gayret edin. yoksa çok fazla susarsınız malum artık ramazan ayımız yazlara denk geliyor ve oruç tutma saatimiz biraz daha uzun.

Ramazan ayında herkes oruç tutacak diye bir şey yoktur. Çünkü orucu tutamayan insanlarımız vardır bazı nedenlerden dolayı bu kişiler şeker hastaları, kalp hastaları, tansiyon hastaları yani günlük mecburen ilaç kullanmak zorunda olan insanlar oruç tutamamaktadırlar. Bu insanlarımız ramazan ayında fitre vererek bu borçlarını ödeyebilmektedirler. Fitre demişken fitre çok fazla maddi durumu iyi olmayan insanlara para vermek veya yiyecek giyecek eşyası alarak onları mutlu etmektir.

Ramazan Ayında Neler Yapılmalı?

Ramazan ayında malum insanlar sevdiklerini, eşlerini dostlarını, yemeğe davet ederler yani iftar yemeğine davet ederler. Bu gerçekten çok iyi bir olaydır insanların birbirlerine daha fazla yakınlaşmasını sağlayan bir olaydır. Ancak bunda da dikkat edilecek bir durum vardır. Yakınlarınızda karınlarını zor doyuran insanlar varken siz sofranızda bin bir çeşit yemek yiyorsanız bu hiç hoş olmayan bir duruma girer bu duruma dikkat etmemiz gerekir.

Ramazan ayında yapılan ibadetler, tutulan oruçlar ve yapılan iyiliklerin mükafatı gerçekten çok büyüktür onun için bu ayı çok iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Ramazan ayında insanlar birbirlerine mesajlar atarak ramazan aylarını kutlamaktadırlar bence güzel bir davranış örneğidir bu.

Ramazan ayında sporcular için ayrı bir zorluk vardır. Bu zorluk  futbolcuların ramazan ayında sahaya çıkmaları veya mecburi antrenman yapmaları gibi durumlardır. bence ramazan ayına denk gelen spor karşılaşmalarının durdurulması gerekir çünkü oruç tutan bir çok sporcumuz var ve bu sporcularımız zorlanmaktadırlar sporcularımızın zorlanmamaları için ramazan ayında musabakaların durdurulması bence çok önemlidir zira futbolcular hem oruç tutup hem de sahaya çıkarak halsiz düşmektedirler.

Ramazanı İbadetle Geçirmeli

Ramazan ayında bol bol kuranı kerimler okunmaktadır ve bu ayda insanlar kuranı hatim etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Gerçektende kuranı kerimi okumak ramazan ayında büyük sevaplardandır allah katında.

Birde niyet etme tartışması vardır ramazan ayında sahura kalkarken bence zaten sahura kalkmak yemek yemek bir niyet şeklidir ancak insanlar dilerse kendileri de içlerinden veya ağızlarından da niyet edebilirler.

Ramazan ayı gerçektende denildiğimi gibi onbir ayın sultanıdır. Bu ayda öncelikli olarak belediyeler tarafından iftar yemekleri verilmektedir çadırlarda spor salonlarında ve hayırsever insanlar tarafından bu işte insanlarımız arasında ki kardeşliği arttıran etmenlerdir. Bu ayda tövbe etmek çok önemlidir ve daha önce yaptığımız kötü işlerden dolayı allaha dua etmeliyiz.

Bu ayda diğer bir tartışma konusuda süper imamlar, hızlı imamlar gibi tartışmalardır. bildiğiniz gibi teravih namazı biraz uzundur ve maalesef bazı imamlarımız bu namazı hakkıyla kıldırmamaktadırlar. Teravih namazını usulüne uygun şekilde kıldırmaları gerekmektedirler imamların  eğer bunu uygun şekilde yapmazlarsa kendilerinin günahı yanında cemaatinde günahını çekmek zorunda kalırlar.

Toparlamak gerekirse ramazan ayında allaha daha yakın olmamız gerekir ve bu aydan sonra da aynı öyle devam etmeliyiz. herkeze hayırlı ramazanlar diliyorum mübarek ramazan aylarını gönülden ve içten dileklerimde kutluyorum. Bu yazı tamamen kendime aittir ve kendi düşüncelerimdir hiçbir kurumla veya kişiyle alakası yoktur. herkez yazıma katılmaya bilir ben dilimin döndüğünce bir şeyler yazdım.

İslami Sohbet Paylaşımları

Ramazan ayı içerisinde ibadetlerimizi yerine getirmemiz konusunda mutlaka görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Ayrıca islami sohbet ortamlarına katılarak dini paylaşımlarda bulunmayı unutmamalı, insanlara dinimiz ile ilgili tüm güzellikleri anlatmalıyız. Bizler Aksohbet.Org olarak sizler için müslümanlığı tanımak, dini paylaşımlarda ve sohbetlerde bulunmanızı sağlamak amacıyla sohbet ortamımızda sizlere #islamisohbet odasında ücretsiz iletişim kurabileceğiniz ortamı oluşturmaktan mutluluk duymaktayız. Hoşgörü dini olan islamın tüm kalplerde dolup taşması dileği ile.

Etiketler

Aşağıdaki konularada göz atabilirsiniz

Görüşlerinizi bize yazın

Aklınızdakiler ?

Kullandığınız takma rumuzu kayıt edip size ait olmasını istiyorsanız sohbete bağlandıktan sonra /ns register şifreniz e-mail adresinizi belirterek enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgiyi #help odasından alabilirsiniz.

Aksohbet.org web sitesi içeriğini ve sohbete bağlantı girişini kesinlikle ücretsiz hizmete sunmaktadır. Hiç bir şekilde para talep etmemektedir.

Sohbete bağlandıktan hemen sonra sağ kısımda bulunan rumuz listesi içerisindeki kişilerle fareyi üstüne getirip iki kez tıklamanız halinde açılan özel pencere aracılığı ile yazışmanız mümkündür.

Sohbet odalarımıza katılım sağlamanız için profil oluşturmanıza veya üyelik yapmanıza kesinlikle gerek yoktur. Sohbete direk giriş yapabilmektesiniz.

Sohbet sitemiz aracılığı ile bağlantı kurduğunuz süreç itibariyle bazı kuralları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kurallar sohbet kanalları içerisinde güvenli ve seviyeli ortamı korumak adına konulmuş kurallardır.

Herhangi bir kural ihlali durumunda yöneticiler veya korumalar tarafından sunucudan uzaklaştırılmış olabilirsiniz. Bu problemi gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaptığımız kontroller sonucunda bir problem söz konusu değilse eğer, sohbete girişiniz tekrar açılacaktır. Bununla birlikte eğer uzaklaştırılma sebebiniz haklı bir sebebe dayanıyorsa süresinin dolmasını beklemelisiniz.
Referans Bağlantılar: chat - sohbet - islami chat - Sohbetci sitesidir.